Isonville, Russell McDowell win elementary Gov Cup meets

STAFF REPORT

 

Isonville Elementary and Russell McDowell Intermediate schools took overall top honors at their respective elementary regional Governor’s Cup meets Saturday.

The same two schools also won the quick recall matches that are part of the competition.

The other top five finishers in Isonville’s region included, in order, Rodburn, Prichard, Star and Clearfield elementaries. In Russell’s region they were Poage, McKell, Greysbranch and Ponderosa.

Poage Elementary’s future problem solving team won first place in that competition.

In other academic competition news, the following area middle and high school students will compete at the state Governor’s Cup competition Saturday through Monday in Louisville:

 

Middle school

Ashland — Gwynnan Cartmel and Hannah Laney, science.

Boyd County — Grace Conley and Maggie Kinnel, arts and humanities, Alannah Hall and Maggie Kinnel, composition, Grace Conley and Adrian McDaniels, language arts, Mark Tabor, mathematics, Brendan Fisher, science, Jackson Davis, social studies.

East Carter — Isabella Miller, composition.

Fairview — Aubrey Owens, composition.

Louisa — Trey Hall, arts and humanities, Brock Kessinger, mathematics.

McKell — Tristan Tillery, science and social studies.

Raceland-Worthington — Kirk Pence, composition.

Russell — Harper Grizzle and Izzy McCloud, arts and humanities, Anushka Valsan, language arts, Sara Abul-Khoudoud and Billy Gussler, mathematics, Jacob Nance and Ayog Prasad, science, Arnav Dharmagadda and Jackson Raich, social studies.

West Carter — Nathan Gillispie, science.

Wurtland — Natalie Billups, Hunter Bonzo, Joseph Powell and Gracie Terry, future problem solving, Katelynn Neace, language arts.

 

High school

East Carter — Brianna Gee, composition.

Lawrence County — Kate Cecil, arts and humanities, Carrie Jo Cecil and Kate Cecil, language arts, Jeremy Webb, science.

Paul Blazer — Dawson Coovert and Wren Jenkins, arts and humanities, Shelby Conley and Myrna Hill, composition, Hayleigh Buckler, Courtney Jones, Payton Scott and Spencer Willis, future problem solving, Shelby Conley, language arts, Isaac Vinson, mathematics, Nate Rickman, science, Dawson Coovert, social studies.

Raceland-Worthington — Ethan Garvin, arts and humanities and language arts, Hunter West, mathematics Russell — Wesley Steele and Meredyth Wilson, arts and humanities, Claire Wilson and Rahil Desai, composition, Maya Abul-Khoudoud, Devan Atkins, Barrett Blevins and Connor McGinnis, future problem solving, Maya Abul-Khoudoud, Wesley Steele and Claire Wilson, language arts, Devan Atkins, Alicia Liu and Zach Stafford, mathematics, Cameron Hester, Alicia Liu and Jenson Smith, science, Rahil Desai, Connor McGinnis and Jensen Smith, social studies.

Area quick recall teams competing include Boyd County Middle, Russell Middle, Raceland Worthington High and Russell High.





Back to School News      Print News Article